Tuesday, 22 December 2015

Ziemassvētki Norvēģijā.

Ir pienācis Ziemassvētku laiks !!! Lai arī šogad mēs netiekam lutināti ar sniegu , tomēr vēl ir daudz citu iespēju, ko redzēt un izbaudīt Ziemassvētkos Norvēģijā. Aprakstīšu interesantākās vietas un lietas, ko vajag izbaudīt.

Bez tā Oslo apkārtnē ir daudz vietas, kur iemēģināt savas slēpošanas prasmes arī ar mākslalīgo sniegu, ja netiekam lutināti ar īsto sniega kārtu. Slēpes un nepieciešamo aprīkojumu ir iespējams noīrēt par aptuveni 200 -300 nok par vienu dienu.

Ja esat Oslo Ziemassvētku laikā , noteikti apmeklējiet kādu no Ziemassvētku tirdziņiem un pastaigājiet pa Oslo centru . Tirdziņos iespējams izbaudīt dažādus tradicionālos labumus, kā sāmu tradicionālos ēdienus un izstrādājumus no aļņu un briežu gaļas(paturiet prātā, ka briežu gaļu iespējams nopirkt arī parastā lielveikalā par aptuven 10 eiro),un izbaudīt dažādās atrakcijas kā  slidotavas un citas kā karuseļi, kā arī iespējams izbaudīt tradicionālos Ziemassvētku dzērienus.
Bez tā arī citās pilsētās ir diezgan interesantas Ziemassvētku atrakcijas un pasākumi kā piemēram , Bergenas centrā iespējams atrast Ziemassvētku piparkūku namiņu.
Viena no svarīgākajām Ziemassvētku tradīciju sastāvdaļām ir  tradicionālie ēdienu. Šeit Norvēģijā tradicionālos ēdienus iespējamsjau gatavā veidā nopirkt veikalos. Viens no biežāk redzētājiem un  populārākajiem ēdieniem ir žāvēta jēra gaļa - Pinnekjøtt. Tā sagatavošana arī nav tik viegla , tiek izmantoti bērzu kociņi un pagatavošana var prasīt vairākas stundas. Tieši šo bērza kociņu dēļ radies nosaukums Pinnekjøtt  , kurā pinne nozīmē kociņš.  Šo parasti pasniedz ar kāļu biezeni un kartupeļu šķirni, ko sauc par mandelpoteter jeb mandeļu kartupeļiem.

Pinnekjøtt ir vairāk populārs ziemeļ un rietumu Norvēģijā.  Bez tā ļoti populāras ir ribiņas un Ziemassvētku šķiņķis .
Viens no dīvainākajiem Ziemassvētku ēdieniem ir fermentēta baltā zivs. Šīš zivs gatavašona sākas jau janvārī un līd Ziemassvētku vakaram tā ir bijusi vairākos šķīdumos un izgājusi virkni sagatavošanas etapu. Zivij piemīt visai dīvaina smarža un garša, tāpēc godīgi neesmu pat pārliecināta , cik iecienīta šī zivs ir norvēģu vidū.

Bez tā populārs desserts ir Kransekake kūka. Arī šo skudrupūznim līdzīgo kūkg var nopirkt veikalā.
Bez tā ir tradicionālie Ziemassvētku dzērieni kā Gløgg un Ziemassvētku alus. Norvēģiem nav īpaši izplatīts karstvīns, tā vietā populārs ir karstais dzēriens Gløgg, kas pieejams kā alkoholiskā , tā bezalkoholiskā formā .  Bez tā vietējie alus ražotāji izdevuši vairākus Ziemassvētku alus, kas šeit ir diezgan populāri un latviešiem varētuiet pie sirds , jo tie ir tumšāki par parastajiem norvēģu aliem.
Ja vēleties šeit dekorēt savu nummuru vai ko citu ir vairākas opcijas. Ja vēlaties eglīti būs jāšķiras no aptuveni 200 līdz 700 norvēģu kronām un iespējams būs problēmas atrast mazu eglīti. Dažās vietās iespējams atrast mazākas eglītes ap 125 nok cenalā , taču šeit pārsvarā ir tikai lielas eglītes.
Bez tā iespējams nopirkt mākslalīgo eglīti vai mazu eglīti podā, kā piemēram, mēs Ikea iegādājamies šādu par 29 nok. Tur pat arī iespējams dabūt daudz dažādu rotājumu par lētu cenu.

Ir daudz dažādu lietu kā izbaudīt svētkus Norvēģijā. Mans ieteikums būtu ierasties laicīgi šajā valstī un pāris dienas pirms Ziemassvētkiem izbaudīt atmosfēru pilsētā , apskatīt rotājumus, apmeklēt kādu no Ziemassvētku koncertiem un tirdziņiem un tad doties ārpus pilsētas.  Laicīgi atrodot kādu kalnu namiņu , iespējams izbaudīt īstu Ziemassvētku sajūtu, esot kopā ar sev tuvajiem , dabā , visticamāk ar sniegu. Nekas cits kā tikai tu un daba, un iespējams, ja paveiksies satiksiet kādu ziemeļbriedi:)
Lai kā arī jūs pavadītu Ziemassvētkus, es novēlu  tos priecīgus un gaišus un laimīgu Jauno Gadu !

Monday, 21 December 2015

Møre og Romsdal.

Møre og Romsdal ir reģions, kur iespējams atrast lielu daļu Norvēģijas populārāko apskates objektu-Ålesund pilsēta, Geirangerfjords, Trollstigen, Atlantijas Okeāna ceļš ar slaveno  "Šķībo" tiltu. Ja man prasītu ar kuru reģionu sākt apskatīt Norvēģiju , es teiktu tieši šis ir pareizais reģions. Šeit var atrast augstus kalnus, gleznainus fjordus, mazas romantiskas pilsētiņas, ūdenskritumi un burvīgi skati. Šis reģions bija iecienīts jau starp vācu ķeizariem un ir perfekta vieta , kur laiku pavadīt aktīvam pārim.
Mēs savu ceļojumu uzsākām maija brīvdienās no Viļņas lidostas, no kurienes iespējams aizlidot ar Wizzair līdz Vigras lidostai  par ļoti zemām cenām. Mūsu pirmā pietura bija reģiona galvaspilsēta Ålesund , kur arī palikām vienā no Scandic viesnīcām un devāmies apskatīt pilsētu.

Pilsēta ir visai maza , taču tai piemīt savs šarms. Senais pilsētas centrs tika pilnībā iznīcināts ugunsgrēkā 1906.gadā . Tā bija mācība visai Norvēģijai-uguns viegli izplatījās tur,kur bija blīva koka apbūve, un pēc šīs traģēdijas ,tika pārskatīti apbūves principi visās Norvēģijas pilsētās, bet Ålesund ieguva jaunu skatu un tēlu.  Koka ēkas tika aizstātas ar jaukām Jūgendstila celtnēm, ne augstākām kā 3-4 stāvi. Pati pilsēta atrodas uz vairākām salām, kas piešķir sajūtu , ka atrodies ziemeļu Venēcijā.
Dažas vietas , ko noteikti ieteiktu apskatīt ir Fjellstua skatupunkts kalnā, viss rajons ap centra līci un ostu, Ålesund baznīcu, Storhaug skatu punktu un Akvāriju. Kāpiens Fjellstua ir salīdzinoši viegls, jo izbūvētas trepes un skats ir neaizmirstams. Kad internetā meklēsiet informāciju par Ålesund, skats no šejienes būs populārākais attēls.
Nākošajā dienā dodamies uz Geirangerfjord.  Noīrētā mašīnā braucam caur Sykkylven pa 63 ceļu līdz Hellesylt, no kurienes iet prāmis caur Geirangerfjord. Uz prāmja var dzirdēt informāciju par fjorda vēsturi un tajā mītošo cilvēku kādreizējo dzīvi. Šo braucienu noteikti iesaku. 
Nonākot Geiranger,  apskatām Storseterfossen ūdenskritumu un ciematiņu un dodamies uz Dahlsnibba pusi, lai apskatītu Storseterfossen ūdenskritumu.  Šeit pie vietējās fermas noliekam
mašīnu un dodamies augšup , kur pēc neilga kāpiena atrodam Storseterfossen ūdenskritumu.  Šī vieta zīmīga ar to , ka ūdenskritums atrodas gleznainā vietā un ir iespējams aiziet aiz tā nelielā iedobumā. Ļoti skaista vieta un noteikti iesaku atvēlēt tai laiku. Ja ir ekstra laiks , var aizbraukt tālāk uz Dahlsnibba,  kas arī ir iespaidīga vieta, taču mēs dodamies atpakaļ uz Valldal pusi , apskatīt Trollstigen nacionālo ceļu. Pēdējā pietura Geiranger ir skatupunkts Serpentīna galā.
Maija sākums savā ziņā nav veiksmīgākais laiks lai apmeklētu šo reģionu , jo kalnos vēl ir ziema un daļa Trollstigen ceļa ir slēgta , kā arī  Geirangerfjord slavenais Septiņu māsu ūdenskritums nav īpaši iespaidīgs, jo knapi redzams. Vienīgais plus ir mazais tūristu daudzums. Taču mans ieteikums orientēties uz jūnija sākumu. 
Izbraucot daļu no Trollstigen ceļa , dodamies atpakaļ uz viesnīcu Ålesund . 
Nākošajā dienā braucam uz pilsētiņu , kuru Trollstigen savieno ar Valldal -Åndalsnes.  Šeit kāpjam pa Romsdalstrappa līdz rampai, kas uzstādīta 500 m virs plisētas un fjorda un ,no kuras paveras skats uz Trollveggen -augstāko vertikālo klinti Eiropā. Kāpiens ir izaicinājums - ir jākāpj diezgan stāvā kalnā pa priežu saknēm, vēlāk pa šaurām trepītēm gar krauju. Noteikti iesaku šo vietu apskatīt,  taču paņemiet ērtus apavus un ūdeni.
Tālāk dodamies apskatīt pašu Trollstigen serpentīnu. Šis ir vienmēr bijis nozīmīgs tirdzniecības ceļš Norvēģijā un 1936. Gadā tika izveidots šis ceļš, taču līdz mūsdienām saglabājies un redzams zirgu ceļš, caur kuru iespējams arī uzkāpt līdz augšai. 
Pēc tā dodamies uz Atlantijas okeāna ceļu . Ceļš izbūvēts astoņdesmitajos gados, lai atvieglotu sadarbību starp mazajiem zvejnieku ciematiem. Šeit iespējams baudīt skatus uz okeānu un apskatīt pazīstamo tiltu -Storseisundbrua. 
Pēc tā dodamies  atpakaļ uz Ålesund un nākošajā dienā dodamies mājup.
Ieteiktu Ålesund palikt tikai vienu nakti un nākošās dienas pavadīt kādā kalnu namiņā. Bez tā noteikti jāizbauda vismaz viens brauciens ar kuģīti un kaut kur uzkāpt. Ja atliek laiks,  iesaku apskatīt Mardalsfossen ūdenskritumu. Notiekti iesaku apskatīt šo reģionu.

Tuesday, 8 December 2015

Kā labāk apceļot Norvēģiju . Mani ieteikumi

Norvēģija ir skaista iespaidiem bagāta zeme, taču šī ir arī dārga zeme ar lieliem attālumiem.
Lai arī lidmašīnas biļetes uz Norvēģiju nav dārgas un valstī ir neskaitāmas internacionālās lidostas, tālākais var sastādīt lielus tēriņus un sagādāt problēmas.
Iespējams atbraukt uz šejieni ar savu personīgo auto, tam ir savi plusi, taču ne mazums mīnusu. Mašīnai jāpūt perfektā tehniskā stāvoklī, labas riepas, bremzes, visam jāpūt pārbaudītam. Kā arī jāpūt liekai rezerves naudai līdzi. Ja gadīsies saslīdēt uz ceļa, nenovaldīt mašīnu vai radīsies tehniskas problēmas, evakuātori, serviss šeit maksā ļoti daudz. Tāpēc , ja nav lieliskas apdrošināšanas , es drīzāk ieteiktu atlidot ar lidmašīnu un vienkārši noīrēt mašīnu. Šīs mašīnas parasti ir diezgan jaunas, labā tehniskā stāvoklī ar labu vietējo apdrošināšanu. Sabiedriskais transports Norvēģijā ir ļoti dārgs . Starppilsētu autobusu cenas sasniedz no 15 līdz 50 eiro vienā virzienā, kamēr mašīnu iespējams noīrēt par aptuveni 50 -70 eiro dienā, kas sanāk lētāk , ja jādodas no kaut kurienes arī atpakaļ. Bez tā protams iespējams sporta entuziastiem apceļot Norvēģiju ar velosipēdu.  Autovadītāji ir draudzīgi un saprotoši un daudz kur izveidoti burvīgi riteņbraucēju celiņi, vai arī apceļot Norvēģiju kājām. Šeit gan iesaku izpētīt maršrutus, jo daudzās vietās liegts pārvietoties bez mašīnas.
Lielāko ties , ja neesat gatavi pārtikt tikai no fastfood, jeb kas cits ārpus mājas arī būs dārgi. Tādēļ es ieteiktu meklēt nakšņošanas vietas ar virtuvi. Tādas atrast būs lētāk , ja nelietosiet booking.com, bet airbnb. Šeit var dabūt lētākus piedāvājumus no vietējiem, kā kalnu mājiņas un dzīvokļus par ievērojami zemākām cenām. Ja vidēji par nummuru caur booking vai officālajām mājaslapām lielās viesnīcās samaksāsiet 100 eiro par vienu nummuru oficiālajās viesnīcās un kempingos , caur airbnb būs 2 reiz lētāk.
Par valodas barjēru nav nepieciešams uztraukties, lielākā daļa norvēģu lieliski runā angliski. Arī mainīt skaidru naudu nav nepieciešams - skaidras naudas darījumi Norvēģijā tiek arvien vairāk izskausti un visur iespējams maksāt ar karti.
Pēdējais, ko varu ieteikt ir noteikti apsvērt veselības apdrošināšanu, kad dodaties šurp.
Kopumā ir daudz dažādu veidu apceļot Norvēģiju, šie būtu tikai mani ieteikumi. Varbūt tev ir ar ko padalīties? Kāda ir tava pieredze ?